YENİ MANDARİN VE PORTAKAL ÇEŞİTLERİ EKİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Narenciye Tanıtım Grubu'nun 1 Temmuz 2011 yılından bu yana T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı / Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü / ALATA Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu ile yürüttüğü "Turunçgil Çeşit Geliştirme Projesi”, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) ile yürüttüğü "İhracata Uygun Yeni Mandarin Çeşitlerinin Geliştirilmesi ve Sektöre Kazandırılması” ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ile yürüttüğü "Turunçgil Çeşit Geliştirme” projelerinin ALATA ayağı kapsamında Kaliforniya Üniversitesi'nden getirilerek turunç anacı üzerine aşılanan mandarin ve portakal çeşitlerinden elde edilen fidanlar, Adaptasyon ve İntrodüksiyon parsellerine törenle dikildi.

22 Mart 2014 tarihinde Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ve Narenciye Tanıtım Grubu yönetim kurulu üyeleri, Alata yetkilileri, Ziraat Odaları, Ziraat Mühendisleri Odaları, Üretici Birlikleri ve ihracatçı firmaların da katıldığı dikim töreni Alata'da gerçekleştirildi.

01 Temmuz 2011 ile 30 Haziran 2016 tarihleri arasında tamamlanacak olan proje kapsamında bazı mandarin ve portakal çeşitlerinin bölgesel performanslarının geliştirilmesi ve sektöre kazandırılması, orta- geç yeni mandarin çeşitlerinin mutasyon ve melezleme ıslahı yolu ile geliştirilmesi, mutasyon yöntemi ile erkenci ve geçci göbekli portakal / meyve eti daha koyu göbekli portakal çeşitlerinin geliştirilmesi, mutasyon yolu ile erkenci ve Uç Kurutan hastalığına dayanıklı yeni limon çeşitlerinin geliştirilmesi planlanmaktadır.

Geliştirilen yeni çeşitlerin, 18-23 Kasım 2012 tarihinde İspanya'nın Valencia şehrinde 12.si gerçekleştirilen ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Narenciye Tanıtım Grubu, Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu ve diğer paydaş kuruluşlarla yaptığımız girişimler ve Ekonomi Bakanlığı'nın destekleri sonucu 2020 yılında 14.sünün Mersin'de yapılmasına hak kazanılan, dünyanın 56 ülkesinden 1500 delegenin katıldığı Uluslararası Dünya Turunçgil Kongresi'nde Türk Narenciyesi'nin adının dünyaya duyurulması konusunda büyük katkıları olacaktır.

Mersin'in 14. Dünya Turunçgil Kongresi'ne ev sahipliği yapma şansı, Kongrenin bilimsel ve akademik bir kongre olması dolayısı ile büyük bir önem taşımaktadır.

Ali KAVAK
Akdeniz Yaş Meyve Sebze Yönetim Kurulu Başkanı
Narenciye Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

GALERİ