TÜRK NARENCİYESİ UZAKDOĞU PAZARINA HAZIR

Türk narenciyesi alternatif pazarlardaki faaliyetlerin güçlendirilmesi kapsamında Uzakdoğu pazarı ile ilgili yapılmakta olan çalışmaların sonuçlarını almaya hazır. Özellikle son Çin Halk Cumhuriyeti ile imzalanan “Gıda Güvenliği Çerçeve Anlaşması” ile birlikte, ilgili bölgede faaliyetlerin artacağının, yapılan fizibilite çalışmalarının da yardımı ile Çin pazarında, Türk narenciyesinin hedeflenen ticaret hacmine ulaşması yönünde emin adımlarla ilerleneceğinin altı çizilmiştir.

Türkiye narenciye üretim ve ihracatında Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılacak ihracatlar ile güçlenmek istiyor.

Yüksek ihracat hacmi ile dünyanın birçok ülkesine ürün gönderen Türk narenciye sektörü, alternatif pazar olarak değerlendirdiği Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılacak ihracatla daha da güçlenmek istiyor.

Ulusal Turunçgil Konseyi (UTK) Başkanı Kemal Kaçmaz, narenciye üretim ve ihracatında Türkiye’nin küresel bir oyuncu olduğunu söyledi. Kemal Kaçmaz; “Ülkemiz için narenciye, üretim ile ihracat açısında son derece önemli ve stratejik bir sektör. Yaptığımız ihracat ile dünya sıralamasında ilk 3 içerisindeyiz. 2010 yılından beri Japonya’ya bile greyfurtunu bizden ihraç ediyor ki bu çok önemli bir gelişmedir.

Kaçmaz, sektörün hâlihazırda yüksek hacim ile çalıştığı geleneksel pazarlarına ek olarak alternatif pazarlardaki büyümeyi sürdürmeye devam ettiğini de aktararak, Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelen taleplerin değerlendirilmesi ile ciddi fizibilite çalışmalarının yapıldığını ve konu ile ilgili özel ve kamu kuruluşlarının gerekli çabaları gösterdiğinin altını çizmiştir.