Türk Narenciyesi Romanya’da

Narenciye Tanıtım Grubu Avrupa Pazarı tanıtım faaliyetleri kapsamında 23 Kasım 2016 tarihinde Athenee Palace Hilton-Bükreş otelinde Rumen basın mensuplarının ve büyük tedarik zincirlerinin Romanya’daki temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Narenciye Tanıtım Grubu’nu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ali Kavak, Yönetim Kurulu üyeleri Sayın Nejdat Sin ve Cafer Aşkar temsil etti. Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Ticaret Müşaviri Sayın Mükerrem Aksoy, Büyükelçi Sayın Osman Koray Ertaş ve Bükreş Valisi Sayın Paul Petrovan açılış konuşmaları yaptılar.

Konuşmalarda Türkiye ve Romanya arasındaki tarihi, kültürel ve coğrafi bağlılıklara değinildi. İki kardeş ülke arasındaki ticaretin istenilen seviyelerde olmadığı, daha iyi noktalara gelmesi gerektiği vurgulandı. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ali Kavak ayrıca; Narenciye sektörü adına yürütülen çalışmaların iki ülke arasındaki ilişkiler bütününe olumlu katkı yapması yönündeki temennilerini dile getirdi. Yemeğin ardından yaklaşık 100 katılımcının yer aldığı etkinlik tamamlandı.

24 Kasım 2016 Perşembe günü Narenciye Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyeleri Caro Hotel’de düzenlenen ve üreticiler ile perakende zincirleri arasındaki ilişkiler/engelleri konu alan “Sebze-Meyve Konferansı”nda söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ali Kavak sektöre ve ikili ticari ilişkilere dair önemli veriler ve istatistiklerin sunumunu yaptı. Salonda yer alan sektör katılımcılarına Narenciye Tanıtım Grubu faaliyetleri ve Türk Narenciye sektörü hakkında önemli bilgiler verdi. 2020 yılında 14. Uluslararası Dünya Turunçgil Kongresinin Türkiye’ de yapılacağını duyurdu. İkili ticari, ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere taşınması yönündeki temennilerle konuşmasını tamamladı. Yaklaşık 120 katılımcının bulunduğu konferansta gelen sorular cevaplandı.

Türk narenciye ihracatı için önemli alıcılardan biri olan Romanya’daki etkinliklerin ardından heyet Türkiye’ye döndü.