Rusya AB Gıda İthalatı Kısıtlamalarını Sıkılaştırıyor

Rusya sayısız belge sahteciliğini öne sürerek, Avrupa ülkeleri yoluyla yapılan meyve ve sebzenin yeniden ihracını kısıtlayıp, AB’ye uyguladığı tarımsal ithalat yasaklarını arttırmış oldu.

Geçen hafta, Rusya’nın tarım gözlemcisi Rosselkhoznadzor 25 Nisan’dan başlamak üzere Bulgaristan’dan yapılan fabrika üretimi tüm yeniden ihracatları, Brezilya ve Fas’tan gelen elma sevkiyatında karşılaşılan sahte bitki sağlığı belgelerini öne sürerek yasakladı.

Rusya’nın Tass Haber Ajansı’na göre, benzer kısıtlamalar diğer AB ülkelerine de uygulanabilir.

Rosselkhoznadzor ’un yardımcısı Julia Shavabauskene’ye göre Bulgaristan yasağı, ülkelerin arz kontrolünü güçlendirmede sadece ilk adım. Tüm Avrupa ülkelerinin yeniden ihracat belgelerinin kabul edilmeme olasılığı gündeme gelmektedir.

“Artık bu durumla daha fazla mücadele etmek mümkün değil; diğer meslektaşlarımızın gümrük kaçakçılığı ile bile savaşmak istemedikleri gibi…” Bu sözler Shavabasukene’ den alıntılandı.

Geçen Ağustos eski Sovyet ülkesinin AB tarımsal ithalatına uyguladığı yasaktan beri, diğer ülkelerin de bölge ürünlerini sahte bitki sağlığı belgeleri ile yeniden ihraç ediyor olabileceği şüphesi git gide artmıştır.

Rosselkhoznadzor “tam ölçekli belge sahteciliği” nden kaçınmak adına, ülkelerin tarımsal organizasyonlarının arasında bir “ön bildirim mekanizması” geliştirmek istediğini internet sitesinden ayrıca belirtmiştir.