NARENCİYE TANITIM GRUBU, ULUSLARARASI TURUNÇGİL KONGRESİ BAYRAĞINI BREZİLYA’DA DEVRALDI

18-23 Eylül 2016 tarihlerinde Brezilya’da 13.sü gerçekleştirilen Uluslararası Turunçgil Kongresi’ne Narenciye Tanıtım Grubu tarafından katılım gerçekleştirilmiş ve 2020 yılında Mersin’de yapılacak 14. Uluslararası Turunçgil Kongresi’nin temelleri atılmıştır.

1968 yılında ilki Amerika’da gerçekleşen Uluslararası Turunçgil Kongresi her 4 yılda bir turunçgil üreticisi ülkelerin katılımı ile muhtelif ülkelerde gerçekleşmektedir. 2012 yılında İspanya’da 12. Kongrede alınan Türkiye’de yapılma kararı, 2016 Brezilya’da yapılan 13. Kongre ile birlikte kesinleşmiştir.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda katılımcının ziyaret ettiği kongreye Türkiye’den giden ekip, Brezilya’daki kongrede Türkiye’yi, Çukurova’yı, Mersin’i ve turunçgil sektörünü başarılı bir şekilde tanıtmış ve kongre bayrağını devralmıştır. Kongre katılımcılarının Türkiye’ye gösterdikleri ilginin beklentilerin üzerinde olması ise umut ve gurur verici olmuştur.

NTG Yönetim Kurulu üyesi Kemal Kaçmaz 2020’de gerçekleşecek kongre için tüm sektör paydaşları ile birlikte eylem planlarının belirlendiğini, kongre tarihine kadar dünyada sektörle ilgili bütün etkinliklerde Türkiye ve Türk turunçgilini tanıtacaklarını belirtmiştir. Akademik ağırlıklı olacak ve bir hafta sürecek kongrede teknik ve turistik gezilerle ülkemizi en iyi şekilde tanıtma fırsatı bulacağımızı ve dünyadaki gelişmeleri daha yakından öğrenme ve izleme imkânı bulacağımızı dile getirmiştir. 

GALERİ