Narenciye Tanıtım Grubu’ndan Körfez Ülkelerine Kapsamlı İnceleme Ziyareti

Türk narenciyesinin, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda talebinin artırılması, var olan pazarlarda Türk narenciyesinin yerini “Türk Malı” imajını öne çıkararak sağlamlaştırılması ve alternatif pazar olanaklarının değerlendirilmesi, farklı coğrafyadaki pazarlara sağlam adımlar ile girilmesini amaçlayan Narenciye Tanıtım Grubu organizatörlüğünde ve T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, 23 – 28 Nisan tarihleri arasında, Dubai, Abu Dabi, Katar ve Bahreyn’i kapsayan inceleme heyeti başarı ile istişarelerini gerçekleştirmiştir.

 

Narenciye Tanıtım Grubu Birleşik Arap Emirlikleri’nde

Türk narenciyesinin önemli alıcı ülkelerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleşen görüşmeler Dubai’de başlamıştır. Ziyaret kapsamında Dubai Hali ziyaret edilmiş, bölgenin önde gelen sektör temsilcileri ile detaylı toplantılar gerçekleştirilmiştir, önemli perakende temsilcileri ile narenciye ticareti ile ilgili konuların gündeme alındığı görüşmeler yapılmıştır.

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ikinci durak Abu Dabi olmuştur, Abu Dabi Hali’ndeki ziyaretlerin ardından, Dubai de yapılan istişarelerin de ışığında, Abu Dabi pazarı ve genel pazar dinamiklerinin ele alındığı görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

 

Katar’da Türk Narenciyesine Artan İlgi ve Üst Düzey Temaslar

Birleşik Arap Emirliklerinde gerçekleştirilen ziyaretlerin ardından, heyet Katar, Doha’ya hareket etmiştir. Önde gelen firmalara yapılan ziyaretlerin ardından, Katar Ticaret Odası’nda Katar ve Türkiye arasında yaş meyve-sebze sektörü ticari ilişkileri genelinde, narenciye ticaretinin geliştirilmesi ile ilgili konular gündeme alınmıştır. Ticaret odası ziyaretinin ardından inceleme heyeti T.C. Doha Büyükelçisi Sn. Ahmet Demirok’u ziyaret etmiş, pazar koşulları ve gelişim olanakları ile ilgili birinci elden bilgiler alınmıştır. 

 

Bahreyn: Türkiye’nin Körfez Bölgesindeki Ticari Üssü…

Bahreyn, Manama ziyareti başlangıcında, Sn. Ticaret Müşaviri Turgay Demir ve ardından T.C. Manama Büyükelçisi Sn. Hatun Demirer ‘le görüşmeler yapılmış ve bu görüşmeler sırasında, Bahreyn ve Körfez ülkelerinde narenciye ticareti ile ilgili detaylar konuşulmuştur. Bahreyn’in özellikle diğer Körfez ülkeleri ile ilişkileri ve sahip olduğu jeopolitik avantajlar dikkate alındığında, Türk narenciyesi ve diğer ürünlerin Körfez ülkelerine ticaretinde bir üs bölge olarak seçilebileceği fikri merkeze alınmıştır. Heyet başkanı Sayın Ali Kavak ve heyet üyeleri, Körfez ülkelerinde ticaret hacminin artırılması açısından geliştirilmesi gereken lojistik altyapıları, özellikle de uçak kargo hizmetlerinin gelişimini önemle vurgulamışlardır.

Büyükelçilik ziyareti sonrasında Bahreyn Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Sn. Nader Al-Moayyed ile istişareler gerçekleştirilmiş, özellikle yeni yapılacak ticaret merkezi ve merkezin bölgeye sağlayacağı olanaklar konusu üzerinde durulmuştur. Bahreyn Ticaret ve Sanayi Odası ziyareti sırasında sektörün önde gelen birçok firması ile doğrudan toplantılar yapılmış, perakende sektörün en büyük temsilcilerinden çeşitli hipermarket zincirlerinin merkezlerine ziyaretler gerçekleştirilmiştir.

 

Türk Narenciyesi Körfez Ülkeleri İçin Vazgeçilmez

Körfez ülkelerine yapılan inceleme heyeti faaliyetleri sırasında yapılan ziyaretlerde, gerek özel sektör gerek kamu kurum ve kuruluşları ile yapılan görüşmelerde alınan geri bildirimler neticesinde, Türk narenciyesi ve Türk yaş sebze-meyve ürünlerine karşı oldukça olumlu bir algının varlığı, kalite hususunda ciddi bir memnuniyetin yerleştiği, bölge ülkeleri ve Türkiye arasındaki ticari hacmin geliştirilip büyütülmesi için uygun zeminin varlığı anlaşılmıştır. Lojistik iyileştirmelerin yapılması ve Bahreyn gibi bir ülkenin ticari bir üs olarak konumlandırılması ile yukarıda belirtilen uygun zeminde kısa sürede ciddi gelişmelerin yaşanacağı açık bir şekilde öngörülebilmektedir.

 

Narenciye Tanıtım Grubu Tarafından İnceleme Heyetleri Organize Edilmeye Devam Edilecek

Yeni pazarlara ulaşılması ve mevcut pazarlardaki etkinliğin korunarak ülke ihracatının artırılması adına yapılan inceleme heyeti organizasyonlarının ve bu organizasyonlar kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerin öneminin bilinci ile uluslararası pazarda rekabet avantajının korunabilmesi için Narenciye Tanıtım Grubu tarafından Dünya’nın önemli pazarlarına ve yükselmekte olan yeni pazarlara yapılacak ziyaretler devam ettirilecektir.