Narenciye Tanıtım Grubu Foodex Japonya Fuarı’nda (7-10 Mart 2017)

Narenciye Tanıtım Grubu, 7-10 Mart 2017 tarihlerinde Japonya'nın Chiba kentinde düzenlenen Foodex Japan 2017- 42. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’nda stant açtı.

Uzak Doğu’nun en büyük gıda fuarı olan FOODEX Japan Fuarı’na bu yıl, 80 ülke ve bölgeden yaklaşık 3.250 firma ve 82.500 ziyaretçi katıldı. Bölgesel/yöresel olarak tasarlanan hollerde tarım ürünleri, et ürünleri, süt ürünleri, yumurta ürünleri, deniz ürünleri ürünler, hazır gıdalar, fırın ürünleri, noodle & pasta, şekerleme ve tatlılar, baharat, yemeklik yağlar, sağlık odaklı gıda, organik & doğal gıda, içecekler, meşrubat, çay ve kahve, maden suyu, sergilendi.

Narenciye Tanıtım Grubu, gıda tüketiminin büyük bölümünü ithalatla karşılayan ve yıllık gıda ithalatı 80 milyar dolara ulaşan Japonya'ya, Türkiye'nin narenciye ürünleri ihracatının artması amacıyla Uzakdoğu’nun en büyük gıda fuarı Foodex Japan Uluslararası Gıda Fuarı’na 18 metrekarelik Info- standıyla katılım sağladı. Standı 4 gün boyunca yaklaşık 600 kişi ziyaret etti. Ziyaretçiler, Türk narenciyesi, tanıtım grubu etkinlikleri ve ülke profili konularında bilgilendirildi.

Dünyanın hemen hemen her yerinde üretilen gıda maddelerini Japonya'da bulmak mümkündür. Meyve ve sebzelerin bazılarının ülkede yüksek tarım teknolojisi kullanılarak üretiliyor olması, diğerlerinin ise ithal edilmesi sebebiyle fiyatlar yüksektir. Yaklaşık 130 milyonluk nüfusuyla, besinsel değeri yüksek, kaliteli gıda ürünleri tüketim alışkanlığına sahip bir ülke olan Japonya, Türk narenciye sektörü için önemli pazarlardan biridir. Halihazırda Ekonomi Bakanlığı, Ticaret Müşavirliği ve İhracatçı Birlikleri tarafından yürütülmekte olan çalışmalarla, bir kısım pazara giriş engellerinin giderilmesiyle birlikte Japonya’ya ihracatta önemli artış yaşanacağı öngörülmektedir.

Ayrıca Milli Katılım fuar etkinlikleri kapsamında 8 Mart 2017 Çarşamba günü saat 19:00 – 21:00 saatleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Tokyo Büyükelçiliği rezidansında, Japon kamu temsilcileri, ithalatçı firmalar, basın mensupları ve fuar katılımcısı firma yetkililerinin, katılımıyla resepsiyon düzenlenmiştir.