Japonlar Limon Suyu İhtiyacını Türkiye’den Karşılamaya Hazırlanıyor

Toyota firmasının alt grubu olan Toyota Tsusho Europe S.A. firmasının Yatırım Planlama Müdürü Go Kojima Ulusal Turunçgil Konseyini (UTK) ziyaret etti.

İlk aşamada limon suyu ithalatı yapmak üzere Türkiye'den tedarikçi arayışında olduklarını belirten Kojima, Japonya'da limon suyu tüketiminin oldukça yoğun olduğunu, yıllık ihtiyaçlarının %85' ini Arjantin, İtalya ve İsrail' den temin ettiklerini, Türkiye' nin toplam narenciye üretiminin yaklaşık %70'inin karşılandığı Akdeniz Bölgesi'nin Japonya'nın limon suyu ihtiyacını karşılamak hususunda oldukça uygun olduğunu belirtti.

Bölgenin tarımsal koşullarını yerinde incelemek üzere ziyaret gerçekleştiren Kojima, uygun şartların oluşması durumunda ilerleyen zamanlarda Türkiye' de gıda endüstrisi alanında yatırımlar yapmayı hedeflediklerini, sadece taze ve konsantre limon suyunda yıllık 18.000 metre küp kapasiteli bir tesisi Mersin- Adana bölgesinde kurma projesinin uzun vadeli planlarının arasında olabileceğini belirtti.

Narenciye Tanıtım Grubu tarafından desteklenen "Yeni turunçgil Çeşitleri Geliştirme Projesi” sorumlusu ve UTK yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Turgut Yeşiloğlu ile Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde görüşen Kojima, yeni çeşit çalışmaları hakkında bilgi aldıktan sonra Üretici Birliği Başkanı Behçet Homurlu ve AKİB'in ev sahipliğinde narenciye bahçelerini dolaştı.

Programına paketleme evleri ve AKİB ziyaretiyle devam eden Go Kojima, Ulusal Turunçgil Konseyi yönetim kurulu üyeleriyle de görüştü.

UTK başkan vekili ve Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Gökçel ve UTK yönetim kurulu üyeleri Mehmet Ateş ve Enis Hekimoğlu narenciye üretim alanları, çeşitleri, üretim teknolojileri ve süreçler hakkında bilgi verdi.

Toyota Tsusho Europe S.A firması Yatırım Planlama Müdürü Go Kojima, konuyla ilgili ilk Türkiye ziyaretini, Proje Asistanı Max Rieg ve T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Proje Direktörü ile birlikte 26 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirmiş ve Narenciye Tanıtım Grubu ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Narenciye Tanıtım Grubu yönetim kurulu üyeleriyle görüşmüştü.

 

 

GALERİ