16. Seferihisar

Türkiye, İzmir şehrinde, Seferihisar’ın geleneksel “Mandalina Şenliği” 15 Kasım Pazar günü 16.kez gerçekleşecek.

Ülkenin en önemli narenciye merkezlerinden ve dünyanın en kaliteli mandalinasının yetiştiği yerlerden bir olan Seferihisar, üreticilerle birlikte bu yıl mandalina sezonunun başlamasını yine bayram havası içerisinde kutlayacak.

Narenciye Üretimine Destekler Devam Ediyor

 

2009 yılında göreve geldiğinden beri narenciye ve mandalinanın tanıtımı, pazarlanması, daha iyi koşullarda işlenmesi, korunması ve üreticinin daha fazla kazanması için projelere imza atan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, narenciye sektörü için bölgeye bu yıl yapılacak desteklerinin en büyük projelerinden biri olan “Narenciye Soğuk Hava Deposu” olduğunu söyledi. Başkan Soyer; “Öncelikle mandalina üreticilerini belediye öncülüğünden bir birlik çatısı altında topladık. Bu şekilde üreticimizi tek ve güçlü bir el haline getirdik. Daha sonra ise belediye olarak bir “Mandalina İşleme ve Paketleme Tesisi” satın aldık. Bu tesisi de üretici birliğimize devrettik. Geçtiğimiz yıl ihracatımıza, bu konuda çok hassas olan Avrupa Birliği’ni dâhil etmeyi başardık. Her geçen gün daha da güçleniyoruz. Şimdi ise ihtiyacımızın soğuk hava deposu olduğunu tespit ettik. Soğuk hava deposu sayesinde mandalinanın korunma ve pazarlama ömrünü uzatmayı hedefliyoruz.

Mandalina Şenliğine Herkes Davetli

 

Bu yılda her yıl olduğu gibi tüm vatandaşlarımız Seferihisar’ın turuncu bayramına davet eden Başkan Soyer; “Yine bol bol mandalina yiyeceğiz ve çok eğleneceğiz. Mandalina sezonunun açılışını hep birlikte kutlayacağız. Herkesi bol C Vitaminli güzel bir Seferihisar pazarında buluşmaya davet ediyorum” dedi.

“En İyi Mandalina Yetiştiricisi”, “2015 Mandalina Kral ve Kraliçesi”, “En İyi Mandalinalı Yiyecek Yarışması”, “En İyi Mandalinalı Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması” gibi eğlenceli etkinliklerle süslenecek şenlik, Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası konseriyle renklenecek.